na úvodní stranu přeskočit menu

Kniha - Opravář osudů

Opravář osudů

obálka knihy Opravář osudů

George Novak přijede do Prahy, aby pátral po svých českých kořenech. Nakonec ale zjistí, že vlastně hledá odpověď na jinou otázku: Kdo jsem? Kdo si myslím, že jsem? A kdo je Vera, sousedka a přítelkyně plná pochopení, ale i tajemství? Georgeovi v jeho hledání nejvíc pomáhají nová setkání – s trochu záhadnou mladou ženou Luci Milenou nebo s bytostí, která mu předloží naprosto nečekanou nabídku. V hospodě U Devíti draků a ovce, místě pro rozhovory, otázky a odpovědi přímo stvořeném, najde pak nejedna zápletka rozřešení.

Koupit

Fulghumovy knihy, super ceny

U našich partnerů můžete pořídit všechny dostupné autorovy tituly se zvýhodněním 10-15 %.

Robert Fulghum, poznámky z tiráže

názevOpravář osudů
orig. názevMender of Destinies
nakladatelstvíArgo
datum vydání26.09.2017
rok vydání2017 (1. vydání)
ISBN978-80-257-2244-2
počet stran230
rozměry16,5×23,5 cm
vazbavázaná

Robert Fulghum, ohlasy a recenze

RECENZE: Spisovatel Robert Fulghum a hledání rodových kořenů George Novaka

Po desetiletých úvahách, jak a o čem napsat prózu z českého prostředí, nabízí Robert Fulghum knihu Opravář osudů. A možno hned v úvodu říci, že se v ní projevil jako člověk citlivě vnímající specifika místního života.

Název vystihuje nečekané poslání Čechoameričana George Novaka, který přijel do Prahy, aby pátral po rodových kořenech. Neznámý, snad anděl, mu nabídne úlohu opraváře lidských osudů, samozřejmě s několika podmínkami. Ta nejdůležitější zní, že nesmí měnit minulost. Přesto George zjistí, že má opravdu schopnost lidem a nakonec i sobě pomáhat.

Jak se ukazuje ve vztahu se sousedkou Verou Vesely i s okouzlující a zároveň záhadnou Luci Milenou Janoštíkovou, tato situace ho vybízí k sebepoznání. A nebyl by to Fulghum, kdysi pastor, jehož dílo začalo fejetony glosujícími možnosti, jak žít, aby jeho hrdinové několikrát nevypočítávali skoro systematicky všechny vlivy na lidské štěstí. A aby George nenaslouchal svěřování se řady lidí, jaké kdy měli trápení.

Největší pochopení pro české specifikum projevuje autor v prostředí hospody U Devíti draků a ovce. Navíc tam vše začíná i končí. Postava starého strejdy Petra, místního komika i organizátora zábavy, tvoří nesmírně lidskou a humornou protiváhu vážným poznáním o bolestech, které jsou vlastní snad všem lidem na světě. Od narození v konkrétní rodině po prosazení své vlastní osobnosti. Když se to ale podaří.

V pentalogii ve třech svazcích, nazvané Třetí přání, prvním seriózním románovém pokusu vtipného glosátora života, se projevil problém, nakolik je možné spojit organicky osudy řady hrdinů tak, aby vše drželo pohromadě coby literární tvar. V takřka komorním prostoru Opraváře osudů se to Fulghumovi podařilo. Několik vzájemně propojujících se motivů nejenže drží pohromadě, ale láká ke čtení každé další stránky. A vybízí k poznání sebe sama i k uvědomění si půvabu lidí, mezi nimiž žijeme.

autor František Cinger, Právo, hodnocení: 80 %

pokračování recenze knihy Opravář osudů


přejít na začátek článku přejít na menu